روانشناسی رنگ ها در طراحی و تبلیغات

هر رنگ یک شخصیت و هویت مستقل دارد که بیان گر هدف ، احساس ، پیام و یا شرایطی مختص خود می باشد. در روانشناسی رنگ تبلیغات هرکدام از آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند و به نتایج جالبی دست یافته اند. این نتایج به صورت مستقیم در طراحی گرافیک تاثیر گذار است و رنگ ها را به یکی از مهم ترین ابزار های دست گرافیست تبدیل کرده است.

اگر به دنبال تبلیغات گرافیکی اثربخش در کسب و کار خود هستید حتما این مطلب را بخوانید ، توضیحاتی که در رابطه با روانشناسی رنگ ها در طراحی گرافیکی تبلیغات بیان شده می تواند الهام بخش شما در دستیابی به لوگو ، کاتالوگ ، بنر ، بیلبورد و یا هر نوع تبلیغات دیگری متناسب با نوع کسب و کار شما باشد.

روانشناسی رنگ ها در طراحی تبلیغات

نقش رنگ ها در تبلیغات

رنگ‌ ها و فرآیندی که مغز انسان آنها را تجزیه و تحلیل می نماید ، می تواند تاثیرگذاری و عملکرد تبلیغات شما را تعیین نمایید. پژوهش های متعددی در اثبات نقش رنگ ها در تبلیغات پرداخته اند. روانشناسی رنگ به معنی تاثیر هر کدام از رنگ ها بر روحیات ، شخصیت ، سلایق ، آداب و رسوم و تفکرات تک تک انسان ها در یک جامعه مشخص می باشد که امکان دارد در فرهنگ ها و کشورهای مختلف کمی یا خیلی زیاد با هم متفاوت باشند.

رنگ چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم بر روی درک و احساسات ما تاثیر می گذارند و این توانایی را دارند که تاثیر یک تبلیغ یا پیام تبلیغاتی را افزایش یا کاهش دهند.

تمام برند های مطرح در دنیا برای طراحی و تبلیغات ، بسته بندی محصولات و طراحی سایت های اینترنتی خود ، لوگو ، طراحی کاتالوگ و بسیاری از المان های دیگر خیلی هوشمندانه از نقش و تاثیر رنگ در تبلیغات استفاده می‌کنند. باید اشاره کرد که رنگ یک فاکتور جدایی ناپذیر در تبلیغات محسوب می شود.

مقاله پیشنهادی : طراحی گرافیک تجاری

روانشناسی رنگ آبی در طراحی گرافیکی تبلیغات

آبی منبع ایجاد حس آرامش ، اعتماد و اطمینان خاطر در مخاطب است و یکی از رنگ های سر به حساب می آید. اگر دقت کرده باشید بسیاری از بسته بندی های دارو و کلینیک های پزشکی از این رنگ استفاده می کنند.

رنگ آبی برای طراحی محیط کار می تواند حس اعتماد را به ارباب رجوع و مشتریان منتقل نماید. در بسیاری از لوگو ها و نماد های شرکت ها از این رنگ استفاده شده است و علت آن ایجاد حس اطمینان خاطر به مشتریان برند می باشد.

در روانشناسی تبلیغاتی که با آبی ارائه می شوند بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند و این آبی ، به عنوا رنگ سازمانی بسیاری از شرکت ها است.

جهت مطالعه بیشتر : ضروری ترین تبلیغات گرافیکی

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی

رنگ قرمز نشان دهنده میل شدید نسبت به چیزی یا کاری و نمادی از حسرت، تمایل و اشتیاق می باشد.

قرمز تداعی کننده رنگ خون است به همین دلیل حس شجاعت ، جرات و جسارت ، عشق ، نفسانیات ، خطر را در انسان زنده می کند.

احساساتی که کاملا می توانند متضاد هم باشند در این رنگ وجود دارد به همین علت یکی از پرکاربردترین رنگ ها در تبلیغات می باشد . مخصوصا در تبلیغات صنایع و مواد غذایی .

لوگو شرکت ها و برند های فراوانی از این رنگ بهره جسته و در طراحی گرافیکی بسیاری از اجزا تبلیغاتی قرمز به عنوان پایه اصلی استفاده می شود

روانشناسی رنگ زرد در طراحی گرافیک

در روانشناسی رنگ ها ،  زرد غالبا به عنوان رنگی پر انرژی در تبلیغات و طراحی شناخته می‌ شود و اغلب در خدمات ، کالاها و محصولاتی که قصد دارند احساسات هیجانی یا انرژی زیادی را در مشتریان تولید کنند استفاده می شود. به علت یکنواختی که زرد ایجاد می کند معمولا به عنوان رنگ مکمل در تبلیغات همراه با آبی یا قرمز استفاده می شود.

استفاده بیش از حد آن در طراحی ، حسی خسته کننده و دیوانه وار را در مخاطب به وجود می آورد.

روانشناسی رنگ سفید در تبلیغات

عدالت ، استقلال ، سادگی ، تمیزی ، ایمنی ، رهایی و بسیاری از احساسات دیگر برگرفته از رنگ سفید است که در فرهنگ های مختلف تعابیر مختلفی از آن می شود به همین دلیل استفاده از آن در تبلیغات و طراحی گرافیک باید هوشمندانه و با دقت انجام شود. این رنگ طیف وسیعی از رنگ ها را در برمیگیرد و قابلیت استفاده همزمان با تقریبا تمام رنگ ها را دارد.

سفید در کسب و کار‌هایی که مربوط به نظافت یا پاکیزگی را تبلیغ می کنند ، نقش اصلی را ایفا می کند، در مراکز بهداشتی و درمانی ، همین طور در محصولات مربوط به بهداشت انسان ها از سفید در طراحی انواع تبلیغات گرافیکی استفاده می شود.

از این رنگ بیشتر در پس زمینه استفاده می شود و این کار گرافیست را قادر می سازد که با استفاده از هر رنگ دیگری تبلیغات را جذاب تر نماید

تاثیر رنگ سبز در طراحی تبلیغات

یکی دیگر از رنگ های پرکاربرد در تبلیغات رنگ سبز می باشد که مانند آبی منتقل کننده احساس امنیت و آرامش می باشد.

از تبلیغات محصولات غذایی گرفته تا برند های تولید لوازم الکترونیکی در تبلیغات خود از این رنگ جهت طراحی گرافیکی استفاده می کنند.

سبز یک رنگ روحبخش می باشد که حس تعادل را در روانشناسی خود به همراه دارد.

سبز برای تبلیغات کسب و کار هایی که با سلامت و درمان مرتبط باشند مفید است. سبز رنگی ایده آل جهت بازاریابی و فروش محصولات طبیعی ، امن و ارگانیک می باشد.

مشکی و تاثیر آن در طراحی تبلیغات

استفاده از رنگ مشکی در تبلیغات خیلی سفارش نمی شود به این دلیل که احساس ترس ، سستی  و خمودگی و افسردگی را با خود به دنبال دارد.  روانشناسی این رنگ در گرافیک منتقل کننده احساس غم ، وحشت ، نیستی ، ناامیدی ، انتقام جویی ، تنفر و قتل است و با توجه به اینکه تمامی معانی منفی را به دنبال دارد برای طراحی تبلیغات مخصوصا در بعد گرافیکی مورد علاقه برند ها و گرافیست ها نمی باشد ولی می توان به صورت زیرکانه ای از آن در سورپرایز مخاطب استفاده کرد.